Ha megállítunk az utcán random embereket, és megkérdezzük őket, hogy ki miért olvas, akkor feltehetően igencsak színes válaszokat kapnánk. Akadnak olyanok ugyanis, akik ismeretük bővítése miatt olvasnak, mások csak úgy, szórakozásból falják a betűket, megint más viszont fejlődni szeretne, jobb emberré válni, aki képes hatékonyabban kezelni az életében dúló küzdelmeket.
Persze időnként nagyszerű érzés egy-egy krimit vagy thrillert olvasni, sőt, sokan a ponyvaregények szirupos, mesés világától sem riadnak vissza, ugyanakkor adja magát a kérdés: vajon minden könyvből lehet tanulni, vagy egyáltalán kell-e minden könyvből tanulni?
Az emberi kapcsolatokról olvasni mindig megéri!
Akármelyik műfajt is választjuk, az emberi kapcsolatok mint téma mindig roppant érdekes, lévén, hogy bár a legtöbb sebet épp az emberi kapcsolatainkon keresztül szerezzük, a gyógyulást is onnan remélhetjük.
Számtalan olyan történet akad, amelyben többé vagy kevésbé, de felfedezni véljük önmagunkat. Ilyenkor különösen fontos, hogy megpróbáljuk dekódolni a könyv morális üzenetét.
A méltán nagy sikernek örvendő Viskó, amely William Paul Young tollából származik, egyetlen hatalmas példabeszéd, amely nem csak a vallásosoknak szól. Egyetemes mondanivalója a megbocsátásról mindenki életére hatással van, ezért mindenképpen érdemes felírni az amúgy is végtelennek tűnő “elolvasandó könyvek” listára.
Van, hogy egy könyvet többször is el kell olvasni!
Akad azonban a könyvek között olyan, ami elsőre nem adja magát, hanem akár kétszer vagy még többször is el kell olvasni ahhoz, hogy valóban megértsük a mondanivalóját.
Ilyen többek között a fentebb már említett Young-könyv is, amely első olvastra nem tárja fel minden apró titkát az olvasó előtt. Történik talán mindez azért is, mert annyira megrázó a könyv nyitása, hogy onnan már nehéz az olvasónak felállni, végigbotorkálja az egész utat az összetört édesapával.
Annyira nehéz ez a történet, és annyira súlyos a mondanivalója, hogy ha évente egyszer is olvassuk el, akkor sem lehet elégszer olvasni ezt a művet.
Érdemes jegyzetelni!
Sajnos az ember feje nem káptalan, és bármennyire tetszik is meg egy gondolat, bármennyire is érezzük azt, hogy ez minket eligazít, feltölt, inspirál, motivál, már sokszor a könyv olvasása után egy-két nappal nem emlékszünk rá.
Éppen ezért tanácsos akár papíron, akár online kijegyzetelni magunknak a magvas gondolatokat, kiírhatjuk a kedvenc idézeteket, papírra vethetjük a saját benyomásainkat, érzéseinket. Gyakorlatilag mintegy olvasónaplót vezethetjük az olvasmányainkat, és amint nehezebb idők járnak, felüthetjük, és erőt meríthetünk a könyvekből, a híres sorokból vagy a megírt életekből.
Ezért aztán a nap végén teljesen mindegy, hogy ki milyen céllal kezdett el olvasni, sőt, szinte az is, hogy ki mit olvas, hiszen a lényeg egy és ugyanaz: a könyvek hatnak az életünkre, formálják sorsunkat, alakítják személyiségünket.