A kölyökkutyák minden gazdi szívét rabul ejtik, hiszen ki ne szeretné az apró, tejillatú jószágokat, akik lelkesen követnek mindenhová? Azonban ahogyan a kicsi növekszik, új kihívások is érkeznek.
A kicsi, tűhegyes fogacskák által nemcsak a játékok, hanem a gazdi hétköznapi tárgyai is veszélybe kerülhetnek. Mikor a saját kutyám fogváltásába csöppentünk, új értelmet nyert az „úgy harap, mint a T-rex” kifejezés. Bár szerencsére ez az időszak viszonylag gyorsan lezajlik, az éles tejfogak jelenléte okozhat néhány kellemetlen pillanatot.
A kiskutya fogzásának jelei
A kutyák esetében a fogzás bizony nem tünetmentes. Az érzékenyebb egyedeknél a folyamatot nyüsszögés és hiszti kísérheti. A leggyakoribb tünet az intenzív rágáskényszer, ami a kicsik természetes felfedezőkedvét is fokozza. Érdemes ilyenkor beszerezni néhány speciális játékot, amelyeken a kölyök levezetheti a rágási vágyát, de az biztos, hogy legalább a Kutyakajas.hu Webáruház Frontpro rágótablettájának elfogyasztásával sem lesz gond.
Az erős nyálzás sem ritka jelenség, amelyet az íny érzékenysége okoz. Ez különösen igaz lehet olyan fajtáknál, akik alapvetően is hajlamosak a nyáladzásra – mint például a labradorok vagy német dogok.
Hogyan segíthetsz kedvencednek?
A fogváltás időszakának megkönnyítése bár nem egyszerű, néhány trükkel mégis segíthetsz a kiskutyádnak. Fontos, hogy bőven legyen a kutya számára rágcsálós játék. Kerüld el, hogy saját kezeiddel játsszon főleg, hogy a fogak növekedése idején a kisállat a harapása erejét még nem tudja kontrollálni. Jobb, ha játékkal veszed át a kéz helyét, így elkerülheted a nem kívánt sebesüléseket.
A kutyák rágása nemcsak az energialevezetést segíti, hanem a fogápolás fontos része is. Ha megfelelő mennyiségű és minőségű rágóeszközt kínálsz neki, azzal elősegítheted, hogy a fogai épségben maradjanak, és a tejfogak könnyebben váljanak le.
Hogyan óvjuk meg a kutyánk fogait a jövőben?
Ha elkészült a fogváltás, a maradandó fogakat is védeni szükséges. A rendszeres fogápolás során hozzászoktathatod kedvencedet a különböző eszközökhöz, mint például a speciális kutyafogkrémekhez és -kefékhez. Ha már kiskorában megszokja a „piszkálást”, a későbbiekben sokkal könnyebben kezelhető marad.
Az étrend is kulcsszerepet játszik a fogak állapotának megőrzésében. Amellett, hogy kerüljük a házi koszt adását, érdemes olyan eledelt választani, amely segít megelőzni a fogkőképződést. Természetesen az is fontos, hogy évente egyszer az állatorvos is vizsgálja meg a fogakat, hogy időben észleljük és kezeljük a problémákat.
A fogváltás időszaka egyike azoknak a kihívásoknak, amelyekkel minden gazdi találkozik, aki kiskutyát fogad be. Felkészültséggel és sok-sok szeretettel azonban könnyedén átvészelhetitek ezt az időszakot, és kedvenced új fogakkal, új élményekkel gazdagodik majd.