Az egészséges életmód élettartamra és egészségügyi kiadásokra való hatását egy 531 804 résztvevőt vizsgáló, mintegy 17 országra kiterjedő metaanalízis elemezte. A kutatás eredményei magukért beszélnek.
Az egészséges életmód
Az egészséges életmód hatásaival kapcsolatban a LifestylePro Academy életmódorvos szakmai továbbképzése során is számtalan információ elhangzik. A bevezetőben említett metaanalízis szerint az összes idő előtti haláleset 60%-ához járult hozzá a dohányzás, a mozgáshiány, a rossz étrend és a túlzott alkoholfogyasztás.
Azaz az egészséges életmód szoros összefüggésbe hozható a várható élettartam (life expectancy/LE) növekedésével. Ennek összetevői:
- a rendszeres fizikai aktivitás,
- a normális testsúly,
- a dohányzásmentes magatartás,
- a mérsékelt alkoholfogyasztás,
- az egészséges étrend.
Az egészséges életmód hatása eltérő lehet a különböző populációkban
Jó példa erre, hogy a tanulmányok szerint Szingapúrban a férfiaknál 6,6, a nőknél 8,1 évvel hosszabbítja meg az egészséges életmód az élettartamot, míg Japánban a férfiaknál 10,3, a nőknél 8,3 évvel. Az Egyesült Államokban a férfiaknál ez 12,2, a nőknél pedig 14,0 év, amit tapasztaltak.
Az egészséges életmódbeli tényezők emellett szoros kapcsolatba hozhatók a betegségmentes várható élettartam emelkedésével is. Egy elemzésből az is kiderült, hogy az Egyesült Államokban a dohányzás prevalenciájának 10%-os relatív csökkenése mintegy 63 milliárd dolláros egészségügyi költségcsökkenést jelenthetne.
Egy friss, tajvani tanulmányban 5 életmódbeli tényezőt elemeztek
Mégpedig a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a BMI, a fizikai aktivitás és egészséges étrend került a vizsgálat fókuszába.
- A dohányzásnál két kategóriát hoztak létre: a soha nem dohányzókét (akik életük során kevesebb mint 100 cigarettát szívtak el) és jelenlegi vagy korábbi dohányosokét (akik életük során több mint 100 cigarettát szívtak el).
- Az alkoholfogyasztást is két csoportra osztották: a ritka fogyasztókra vagy absztinensek (ők azok, akik hetente kevesebb mint egyszer fogyasztanak alkoholt) és a gyakori fogyasztókra (akik hetente egyszer fogyasztanak alkoholt).
- A BMI-nél is két kategóriát alakítottak ki: az optimális testsúlyúakét (BMI: 18,5-25 kg/m²) és nem optimális testsúlyúakét (sovány: BMI <18,5 kg/m² és túlsúlyos: BMI ≥25 kg/m²).
- A fizikai aktivitást is két csoportba osztották: a nem megfelelően aktívakra és a megfelelően aktívakra.
- Az egészséges étrendet a heti legalább 4 adag gyümölcs és zöldség fogyasztása jelentette.
Az országosan reprezentatív kohorsz eredményei szerint megállapították, hogy a fenti 5 egészséges életmódbeli tényező nagymértékű növekedést eredményezett a várható élettartamban, emellett lényegesen csökkentette az egészségügyi kiadásokat a 30 év feletti tajvani lakosok esetében. Az összes szokás betartása mintegy 7,13 évvel növelte a várható élettartamot, és 28,12%-kal csökkentette az egy főre jutó éves egészségügyi kiadások arányát.